0 (212) 875 22 66

 

0 (555) 225 08 74

İSMMMO

         

SORU •• CEVAP

Ne Aramıştınız?

Soru • Bir şirkette SSK'lı çalışırken home ofis şahıs şirketi kurabilir miyim? Bağ-Kur primi öder miyim?

Cevap • Evet, bir şirkette sigortalı çalışırken kendi şirketinizi kurabilirsiniz. SSK'lı çalışıyor olmak sizin avantajınıza olur, bağkur primi ödemezsiniz.
 

Soru • Evden çalışıyorum, e-ticaret yapıyorum. Kira stopajı ne kadar öderim?

Cevap • Kira net tutarınızın 1/4'ü kadar aylık kira stopajı ödemeniz gerekir.
 

Soru • Nasıl vergi levhası alabilirim? Vergi levhası çıkarmanın maliyeti nedir?

Cevap • Öncelikle bir mali müşavir ile anlaşmanız gerekir. Doğru şirket türü belirlendikten sonra mali müşaviriniz ile birlikte noterden gerekli evraklar düzenlenir ve vergi levhası çıkartmak için işlemler başlatılır. Vergi levhası çıkartmanın maliyeti kurulacak şirket türüne göre değişiklik gösterir. En düşük maliyet ile şirket kurmanın yolu, home ofis şahıs işletmesi kurmaktır.
 

Soru • Mavi karta sahibim. Türkiye'de bir şahıs şirketi kurmak istiyorum, kuracağım şahıs firması için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap • Standart şahıs işletmesi (şahıs şirketi) kuruluşu için gerekli evraklar yeterli oluyor. Bunlar; işyeri kira sözleşmeniz, noterden çıkarılacak imza beyannamesi ve mali müşaviriniz adına çıkaracağınız genel muhasebe vekaletnamesidir. Ayrıca, her ne kadar mavi karta sahip olanların ikamet adresleri devlet kayıtlarda çıkıyor olsa da, bazı vergi daireleri ayrıca ikametgah (yerleşim yeri belgesi) isteyebiliyor.
 

Soru • Instagram hesabımdan ürün tanıtımı ve satış yapıyorum. Karşılığında hesabıma para yatıyor. Vergi kaydı açmalı mıyım? Vergi levhasız çalışırsam ceza yer miyim? Cezası ne kadar olur?

Cevap • Acilen vergi mükellefiyet kaydı açmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda çok yönlü cezalar kesilir. Sadece bir ürünü faturasız satmanın cezası 210 TL'dir. (2016 yılı için)
 

Soru • Şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmak için mutlaka bir dükkan ya da ofis tutmam gerekli mi? Yoksa evin bir bölümünü, bir odasını, ofis şeklinde yapıp çalışmalarımı oradan sürdürebilir miyim? Benim dışarıda bir dükkan ya da ofisle işim olmayacak. Ticaretimi internet üzerinden, home-office tarzında yapıyorum ve amacım fatura kesip kazancımı vergilendirmek, kurumsallaşmak.

Cevap • Dükkan ya da ofis tutmak zorunda değilsiniz. Şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kuruluşunda işyeri adresinizi ev adresiniz olarak gösterebilirsiniz. İkamet ettiğiniz evin tapusu adınıza ise tapuyla, değilse kira sözleşmeniz ile home ofis kuruluşunuzu yapabilirsiniz.
Ayrıca şirket kuruluşları ile ilgili bu bölümü de inceleyebilirsiniz,
tıklayın!
 

Soru • Google Adsense'den reklam geliri elde ediyorum. Herhangi bir vergi istisnası var mıdır? Ne yapmam gerekir?

Cevap • Gelir vergisi mükellefiyeti açılması gerekir. Türkiye'nin Google'dan hizmet ithalatı söz konusudur. Reklam geliri elde edenler bu ithalata aracılık etmektedir.  Bu şartlar altında herhangi bir vergi muafiyeti yoktur. Google'a %18 KDV oranıyla fatura kesilip beyan edilmesi gerekir. Öte yandan, 6663 Sayılı Kanun'da geçen 'Genç Girişimci Kazanç İstisnası' şartlarına uygunluğuna göre, bu teşvikten yararlanılabilir.
 

Soru • İnternette sosyal medya kanallarından (instagram, facebook, twitter, pinterest vb.) e-ticaret yapmaktayım. Zamanla satışlarımın ve banka hareketlerimin artış göstermesinden dolayı vergi mükellefi olmaya karar verdim. Bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşarak vergi levhamı çıkarttırdım; ancak vergi levhasında şahıs şirketimin ünvanını göremiyorum. (Ticaret Ünvanı yazan kısım.) Ünvanımın vergi levhasında çıkması için ne yapmam gerekir?

Cevap • Şahıs işletmenizi (şahıs şirketi) bir odaya kaydetmelisiniz. (Ticaret Odası ya da Esnaf Odası)
Kayıt sonrası üzerinde ünvanınızın yazılı olduğu sicil tasdiknamenizi vergi dairesine götürerek vergi levhasına eklemelerini isteyebilirsiniz.
 

 

Şirket Kurmanın Masrafı Nedir? Şahıs Şirketi mi? Limited Şirket mi? Ne Kadar Muhasebe Ücreti Öderim?

Sıkça Sorulan Sorular

 
Bir şirkette SSK'lı çalışırken home ofis şahıs şirketi kurabilir miyim? Bağ-Kur primi öder miyim?
 
Evden çalışıyorum, e-ticaret yapıyorum. Kira stopajı ne kadar öderim?
 
Nasıl vergi levhası alabilirim? Vergi levhası çıkarmanın maliyeti nedir?
 
Mavi kart ile şahıs işletmesi kurabilir miyim?
 
Instagram hesabımdan ürün tanıtımı ve satış yapıyorum. Karşılığında hesabıma para yatıyor. Vergi kaydı açmalı mıyım? Vergi levhasız çalışırsam ceza yer miyim? Cezası ne kadar olur?

Sıkça Sorulan Sorular

Hakkımızda

 
Muhasebe büromuz 2013 yılında Beylikdüzü'nde kuruldu. Şirket kurmak isteyenlere ve SMMM - serbest muhasebeci mali müşavir arayışında olan vergi mükelleflerine yerinde hizmet veriyoruz.

Hakkımızda
 

Hizmetlerimiz

 
Beylikdüzü bölgesinde mali müşavirlik ve şirket kuruluşları alanında hizmet veriyor, vergi mükelleflerinin defterlerini tutuyoruz. Vergi levhası çıkartmak için sürekli hizmet sunuyoruz.

Hizmetlerimiz
Şahıs Şirketi Kurmak
 
Ticari faaliyete başlamanın en hızlı ve en düşük maliyetli yolu şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmaktır. 2017 yılında şahıs şirketi kurmak için yapmanız gereken tek işlem ticari faaliyetinizi sürdüğünüz bir işyeri adresi belirlemek. Bu adres; ikamet ettiğiniz ev "home-office" ya da kiraladığınız bir ofis - dükkan olabilir. Devamı için tıklayın!
 

 

SON YAYIMLANAN SİRKÜLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HİZMET VERDİĞİMİZ BÖLGELER

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 - 2017 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Hizmetleri