Şirket Kuruluşunda İlk Adım Doğru Şirket Türünün Belirlenmesidir.

Şahıs Şirketi Kuruluşu / Şahıs İşletmesi Kuruluşu

Ticari faaliyete başlamanın en hızlı ve en düşük maliyetli yolu şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmaktır.

2018 yılında şahıs şirketi kurmak için yapmanız gereken tek işlem ticari faaliyetinizi sürdüreceğiniz bir işyeri adresi belirlemek. Bu adres; ikamet ettiğiniz ev “home-office” ya da kiraladığınız bir ofis – dükkan olabilir.

Firma Luruluşu

2018 yılında şirket kuruluşu

Şahıs Şirketi Kurmak İçin;
İşyeri kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi ile kuruluş işlemlerine başlanabilir ve vergi levhası bir (1) günde çıkarılabilir. Şahıs şirketi açmak için daha detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Mavi Kartlı Türk Vatandaşları;
ayrıca nüfus müdürlüğünden çıkartacağı ikametgah ile birlikte şahıs şirketlerinin kuruluş süreci başlatılabilir.

Yabancı Uyruklular;
İkamet İzni Kimliği’ne (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü) ya da Süreli Çalışma İzni Kimliği’ne (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) sahip olan yabancı uyrukluların, tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti ve ikametgah belgeleri ile işyeri kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi ile şahıs şirketi kuruluşları gerçekleştirilebilir.

Limited Şirket Kuruluşu & Anonim Şirket Kuruluşu

2018 yılında limited şirket kuruluşunun adım adım nasıl gerçekleştiğini ve limited şirket kurmak için sıkça sorulan bazı soruların yanıtlarını bu sayfada bulacaksınız; 2018 yılında limited şirket kurmanın masrafları / maliyeti nedir? 2018 yılında limited şirket kuruluşu için gerekli belgeler / evraklar nelerdir?

Şirket Kuruluşu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular :

Bir şirkette SSK’lı çalışırken home ofis şahıs şirketi kurabilir miyim? Bağ-Kur primi öder miyim?

Evet, bir şirkette sigortalı çalışırken kendi şirketinizi kurabilirsiniz. SSK’lı çalışıyor olmak sizin avantajınıza olur, bağkur primi ödemezsiniz.

Evden çalışıyorum, e-ticaret yapıyorum. Kira stopajı ne kadar öderim?

Kira net tutarınızın 1/4’ü kadar aylık kira stopajı ödemeniz gerekir.

Nasıl vergi levhası alabilirim? Vergi levhası çıkarmanın maliyeti nedir?

Öncelikle bir mali müşavir ile anlaşmanız gerekir. Doğru şirket türü belirlendikten sonra mali müşaviriniz ile birlikte noterden gerekli evraklar düzenlenir ve vergi levhası çıkartmak için işlemler başlatılır. Vergi levhası çıkartmanın maliyeti kurulacak şirket türüne göre değişiklik gösterir. En düşük maliyet ile şirket kurmanın yolu, home ofis şahıs işletmesi kurmaktır.

Mavi karta sahibim. Türkiye’de bir şahıs şirketi kurmak istiyorum, kuracağım şahıs firması için gerekli evraklar nelerdir?

Standart şahıs işletmesi (şahıs şirketi) kuruluşu için gerekli evraklar yeterli oluyor. Bunlar; işyeri kira sözleşmeniz, noterden çıkarılacak imza beyannamesi ve mali müşaviriniz adına çıkaracağınız genel muhasebe vekaletnamesidir. Ayrıca, her ne kadar mavi karta sahip olanların ikamet adresleri devlet kayıtlarda çıkıyor olsa da, bazı vergi daireleri ayrıca ikametgah (yerleşim yeri belgesi) isteyebiliyor.

Instagram hesabımdan ürün tanıtımı ve satış yapıyorum. Karşılığında hesabıma para yatıyor. Vergi kaydı açmalı mıyım? Vergi levhasız çalışırsam ceza yer miyim? Cezası ne kadar olur?

Acilen vergi mükellefiyet kaydı açmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda çok yönlü cezalar kesilir. Sadece bir ürünü faturasız satmanın cezası 210 TL’dir.

Şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmak için mutlaka bir dükkan ya da ofis tutmam gerekli mi? Yoksa evin bir bölümünü, bir odasını, ofis şeklinde yapıp çalışmalarımı oradan sürdürebilir miyim? Benim dışarıda bir dükkan ya da ofisle işim olmayacak. Ticaretimi internet üzerinden, home-office tarzında yapıyorum ve amacım fatura kesip kazancımı vergilendirmek, kurumsallaşmak.

Dükkan ya da ofis tutmak zorunda değilsiniz. Şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kuruluşunda işyeri adresinizi ev adresiniz olarak gösterebilirsiniz. İkamet ettiğiniz evin tapusu adınıza ise tapuyla, değilse kira sözleşmeniz ile home ofis kuruluşunuzu yapabilirsiniz.

İnternette sosyal medya kanallarından (instagram, facebook, twitter, pinterest vb.) e-ticaret yapmaktayım. Zamanla satışlarımın ve banka hareketlerimin artış göstermesinden dolayı vergi mükellefi olmaya karar verdim. Bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşarak vergi levhamı çıkarttırdım; ancak vergi levhasında şahıs şirketimin ünvanını göremiyorum. (Ticaret Ünvanı yazan kısım.) Ünvanımın vergi levhasında çıkması için ne yapmam gerekir?

Şahıs işletmenizi (şahıs şirketi) bir odaya kaydetmelisiniz. (Ticaret Odası ya da Esnaf Odası)
Kayıt sonrası üzerinde ünvanınızın yazılı olduğu sicil tasdiknamenizi vergi dairesine götürerek vergi levhasına eklemelerini isteyebilirsiniz.

Google Adsense’den reklam geliri elde ediyorum. Herhangi bir vergi istisnası var mıdır? Ne yapmam gerekir?

Gelir vergisi mükellefiyeti açılması gerekir. Türkiye’nin Google’dan hizmet ithalatı söz konusudur. Reklam geliri elde edenler bu ithalata aracılık etmektedir.  Bu şartlar altında herhangi bir vergi muafiyeti yoktur. Google’a %18 KDV oranıyla fatura kesilip beyan edilmesi gerekir. Öte yandan, 6663 Sayılı Kanun’da geçen ‘Genç Girişimci Kazanç İstisnası’ şartlarına uygunluğuna göre, bu teşvikten yararlanılabilir.

Şirket Kuruluşu İletişim Formu

Genç Girişimcilere Gelir Vergisi ve Bağkur Primi Muafiyeti

Genç Girişimci Desteği | 18-29 yaş arasında olup iş yeri…
Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmak

Home Ofis Şirket Kurmak

Home ofis şirket kurmak; ticari faaliyetinizi evden yürütmenize…
2017 Yılında Vergi Levhası Çıkartma Masrafı

Vergi Levhası Çıkarma

Vergi levhası çıkarma masrafı 2018 / 2019 | Vergi levhası…
Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs şirketi kurmak hakkında sıkça sorulan soruları bu…