2018 Bağkur Yapılandırma Formu ve Dilekçe Örneği

2018 Bağkur Borcu Yapılandırma Başvuru Formu & Dilekçe Örneği

Bağkur Yapılandırma Başvuru Formu

7143 Vergi ve Bazı Alacakların Yapılandırılmasına Dair Kanun ile Bağkur borçlarına getirilen yeniden yapılandırma ile 31 Mayıs 2018 öncesi bağkur borçları silinebilecek. İsteyenler borçlarını peşin ya da taksitle ödeyebilecekler.

2018 Bağkur Yapılandırması Nasıl Olacak, Bağkur Borçları Silinecek mi?

7143 sayılı torba yasa ile getirilen düzenleme ile birlikte;

  1. 31 Mayıs 2018 tarihinden önce ödenmemiş olan 4b bağkur prim borçlarınızı yeniden yapılandırabileceksiniz.
  2. Peşin ödemede borcunuzun gecikme zammı ve faizinin tamamı silinecek. Eğer prim borcunuzu peşin öderseniz anapara üzerinden çok az bir enflasyon farkı ile borcun tamamından kurtulabilirsiniz.
  3. Tabi yapılandırmayı taksitli olarak da yapma hakkınız var. Bu durumda borcunuzu 18 taksite kadar bölebilirsiniz. Taksit ödemeleri 2 ayda bir olacağından 36 aya kadar taksitlendirmiş olacaksınız. Taksitli ödemede de gecikme zammı ve faiz siliniyor ancak taksit sayısına ve enflasyona göre anapara üzerinden yeniden borç hesaplaması yapılıyor.
  4. Bağkur ‘da dondurulan sürelerin yasa kapsamında yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Böylece ihya hesaplaması cari aylık primler üzerinden değil o dönemki primler üzerinden yapılandırma kapsamında ödenecek ve çok düşük miktarlarla hizmet borçlanması yapabileceksiniz.

Bağkur Borçları Tamamen Silinecek, Bağkur Dondurma Düzenlemesi Geliyor!

7143 Sayılı torba yasada yer alan en önemli düzenlemelerden birisi de bağkur prim borçlarının dondurulması düzenlemesi. Getirilen düzenleme ile eğer 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş bağkur prim borcunuz varsa ve torba yasanın resmi gazetede yayımlandığı tarih olan 18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren itibaren 2 ay içerisinde prim borcunuzu ödemez ya da yapılandırma başvurusu yapmazsanız 31 Mayıs 2018 tarihi öncesindeki tüm bağkur prim borcunuz silinecek. Tabi borç silinirken borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmetler de dondurulacak. Eğer 31 Mayıs 2018 tarihinden önce bağkura prim ödemeniz varsa tescil prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle, hiç ödeme yoksa tescil tarihi itibariyle durdurulacak ve kayıtlarınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak. Böylece bağkurda prim borcunu ödeyemeyen ya da hizmete ihtiyacı olmayan binlerce kişi bağkur borcunun tamamından kurtulmuş olacak.

Bağkur Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Kanuni düzenlemenin 18 Mayıs 2018 itibariyle yürürlüğe girdi. 01 Haziran 2018 itibariyle af başvurularının alınmaya başlanacak.

 

Bağkur Prim Borçları Kaç Taksitle Ödenebilecek?

31 Mayıs 2018 tarihinden öncesine ait bağkur prim borçları 7143 Vergi ve Bazı Alacakların Yapılandırılmasına Dair Kanun ile yeniden yapılandırılarak 36 aya kadar taksitle ödenebilecek. Bu şekilde Sosyal Güvenlik Merkezi’nden bağkur borçlarına yeniden yapılandırma başvurusunda bulunanlara ödeme planı oluşturulup verilecek.

 

Bağkur Prim Borcu Peşin Ödenirse İndirim Uygulanacak mı?

Bağkur borçlarını peşin ödemek isteyenlere ise indirim uygulanacak. 7143 Vergi ve Bazı Alacakların Yapılandırılmasına Dair Kanun ile Bağkur borcuna işleyen gecikme faizinin tamamı silinecek. Geçmişe dönük bağkur prim borcu fazla olanlar için bu indirim çok iyi bir fırsat olacak.

 

Bağkur Prim Borcu Yeniden Yapılandırma İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Başvurular Sosyal Güvenlik Merkezleri’nden, başvuru formu dilekçe örnekleri ile gerçekleşecek.

Artık Prim Borcu Olan Bağkurlu da Sağlık Hizmetlerinden Yararlanacak

Bildiğiniz üzere normal şartlar altında bağkur prim borcu 60 aydan yani iki aydan fazla olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Yapılan düzenleme ile bağkurlu ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler prim borçlusu olsa bile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Prim borcu hastaneden yararlanabilmeye engel teşkil etmeyecek.

Bağkur Yapılandırma Başvuru Formu Dilekçe Örneği

Bağkur borçları için yeniden yapılandırma dilekçe örneği ve diğer SGK yapılandırma dilekçe örnekleri için tıklayın!

Bağkur Prim Borcu İçin Yeniden Yapılandırma Son Başvuru Tarihi 27 Ağustos 2018

 

Genç Girişimci Desteğine Bağkur Primi de Eklendi

18-29 yaş arasında olup iş yeri açan gençler 3 yıla kadar vergi kolaylığından faydalanabiliyor; gelir vergisinden 75 bin lira gelire kadar muaf tutuluyor. Buna ilave olarak 1 yıl boyunca bağkur primi de ödemeyecekler.
Daha fazla bilgi için, tıklayın!

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on google
Google
Share on email
Email
Share on print
Print

Bu sayfayı paylaşmak istiyorum!
0 cevaplar

YORUM!

Bu konuda yazmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir