Farkındalık

Farkındalık

İşiniz ile ilgili farkındalığınız oluşsun ister misiniz?

Cevap evet ise hadi birlikte düşünelim ve biraz gezelim.

Önce bir gözlerimizi kapatalım. İş yerinizde ve işinizin başında olduğunuzu düşünün. Düşünün, düşünün. Biraz zor olabilir o resmi görmek onun için resmi gözünüzün önünde görene kadar düşünün. Ve evet görüyorsunuz şu an o resmi. Ne yapıyorsunuz şu an orada, ne görüyorsunuz? Orada ses var mı? Renkli mi o resim? Renksiz ise renklendirin. Masanızın başında mısınız? Yoksa bir şey ile mi uğraşıyorsunuz?

Evet artık hazırız. Şimdi biraz kapıya doğru gittiğinizi hayal edin ve kendinize karşıdan bakın. Hayalinizde bu resmi canlandırın.Gördünüz mü kendinizi? Tamam, o zaman daha da uzaklaşalım ve bulunduğumuz binanın dışına çıkalım.

Varsayalım karşı binadayız iş yerimizi ve kendimizi oradan karşıdan görüyoruz. Şimdi şöyle bir bakalım. Nasıl başladık biz bu işe? Zor oldu mu bu iş yerini inşa etmek? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaştınız mı? Yoksa daha gidilecek yollar var mı?

Neler yapıyorsunuz o binada? Nasıl gidiyor işler? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Başarılı, sıkışmış, stresli, başarısız ya da mutlu. Düşünceleriniz ne durumda? Aklında bir sürü soru olan biri, aklı karışmış, alacak-verecek dengeniz ne durumda? Yakın vade-uzun vade de hedefler ne durumda? Koşuyor musunuz? Yürüyor musunuz? Büyümek mi istiyoruz yoksa küçülmek daha mı iyi olur? Hadi şimdi bir de rakiplerimize bakalım. Onlarda başarı ne durumda? Aynı şeyleri yapıp aynı sonuçları mı alıyorlar. Yoksa onların farklı farklı plan ve hedefleri mi var?

Burada kendinize istediğiniz soruları sorun. Ancak önemli olan objektiflik. Amaç zaten bu çalışmada objektif bir gözle bakmak. İtiraf edin kendinize ve durumunuzu tüm çıplaklığı ile görün.

Şimdi artık yerinize dönme zamanı geldi. Soruların cevaplarını hemen yazın ve ona göre gelecek planlarınızı şekillendirin.

Bu yazıyı yazmamın sebebi, özellikle pandemiden dolayı çalışmış olduğum iş insanlarının zihin karışıklıklarının ne kadar çok olduğunu görmem. İnişli çıkışlı fırsat olanakları iş insanlarında maalesef istikrarı ve sürekliliği görülemez hale getirdi. Bundan dolayı da adım atmakta zorlanmaları ve kararsızlıkları.

Umarım sizde de farkındalık oluşmuştur ve şimdi bazı şeyleri daha net görebiliyor ve analiz edebiliyorsunuzdur.

Sevgi ve saygılarımla.

TÜLAY CEYLAN / Yaşam ve Öğrenci koçu / 0(530) 584 74 01
www.danismanlik-idea.com

“Başarının yolu, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır. ” Walt Disney

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on google
Google
Share on email
Email
Share on print
Print

Bu sayfayı paylaşmak istiyorum!