Spor Salonlarında Serbest Çalışan Spor Eğitmenlerinin Home Ofis Şirket Kuruluşu

MACFit vergi; son zamanlarda MACFit gibi bazı kurumsal spor salonları bünyesinde SSK’lı spor eğitmeni çalıştırmak yerine, serbest çalışan profesyonel spor eğitmenleriyle iş ortaklığı yapmayı tercih etmektedir. Bu çalışma şeklinde spor salonlarının müşteriden tahsil ettiği üyelik aidatı; spor aletlerinin ve salonun kullanım bedelini içermektedir.

Müşteri spor salonunda antrenör ile çalışmak isterse, bunun için doğrudan onunla anlaşıp, ücretini de ona ödemesi gerekmektedir. Bu ödemenin karşılığında antrenörün müşterisine serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekmektedir. Spor eğitmenliği kazancı serbest meslek kazancı olduğu için serbest meslek makbuzu düzenlenmesi gerekir, ticari bir faaliyet olsaydı fatura düzenlenmesi gerekirdi. İlgili faaliyetin NACE kodu aşağıdaki gibidir:

93.19.01 – Kendi hesabına bireysel çalışan atlet, hakem, zaman tutucu, antrenör, spor eğitmeni vb. sporcuların faaliyetleri.

Bir spor salonuna bağlı olmadan, bağımsız olarak spor eğitmenliği hizmeti vermek isteyenlerin yapması gereken ilk şey serbest meslek mükellefiyet kaydı açmaktır. Bunun en düşük maliyetli yöntemi home ofis şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmaktır. İşyeri kiralarının maliyeti düşünülünce, ikamet adresini işyeri adresi göstermek büyük avantaj sağlamaktadır. Home ofis şahıs şirketi kuruluşu için güncel tarihli bir kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi ile birlikte kuruluş işlemi hemen aynı gün tamamlanabilir, vergi levhası çıkartılır.

 

Şirket Kuruluşu

Şirket Kuruluşu İletişim Formu


  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter
  Share on linkedin
  Linkedin
  Share on whatsapp
  Whatsapp
  Share on google
  Google
  Share on email
  Email
  Share on print
  Print

  Bu sayfayı paylaşmak istiyorum!
  0 cevaplar

  YORUM!

  Bu konuda yazmak ister misiniz?

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir